Održan recital „Sloboda – najskuplja reč“ povodom stogodišnjice završetka Velikog rata

4

Učenici Osnovne škole „Đura Jakšić“ organiziovali su veče rodoljubive poezije pod nazivom „Sloboda – najskuplja reč“ povodom obeležavanja stogodišnjice završetka Prvog svetskog rata. U Svečanoj sali Gradske kuće, članovi kulturno jezičke sekcije u OŠ „Đura Jakšić“  zvanicama, gostima i prijateljima predstavili su se prigodnim recitalom.

7 NastavnicaOva sekcija radi pod mentorstvom nastavnice srpskog jezika Marije Vojinović, koja je objasnila razlog organizovanja recitala. – Povodom stogodišnjice završetka Velikog rata i povodom 20 godina saradnje naše škole sa patriotskim udurženjima SUBNOR grada Kikinde i Savez udruženja  potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. naša škola večeras održava Veče rodoljubive poezije pod nazivom „Sloboda – najskuplja reč“. Čast nam je da u ime Osnovne škole „Đura Jakšić“ se poklonimo senima naših predaka i odamo počast njihovom herojstvu u borbi za slobodu – rekla je nastavnica srpskog jezika u Osnovnoj školi „Đura Jakšić“.

6 Nenad DimitrijevicPredsednik kikidskog odbora SUBNOR-a Nenad Dimitrijević rekao je da oseća veliku čast i ponos što su pozvani da prisustvuju obeležavanju ovog datuma i prisetio se početka saradnje sa Osnovnom školom „Đura Jakšić“. – Saradnja je počela spontano, da bi iz godine u godinu rasla sve više. Direktori i profesori su se menjali, ali su dolazile novije generacije koje su nastavljale put ranijih generacija i koji su nam se pridruživale kada smo mi obeležavali važne datume. Nikada nas nisu izneverili, njima smo neizmerno zahvalni – rekao je Dimitrijević.

5Član Gradskog veća Miodrag Bulajić objasnio je da veče rodoljubive poezije predstavlja lep način lirskog izraza prošlih dešavanja. – Želimo da izrazimo jednu veliku zahvalnost svima onima koji su omogućili da mi danas uživamo u slobodi, slobodnom životu, razmišljanju, planiranju, stvaranju. Sam naziv „Sloboda – najskuplja reč“ govori o velikoj vrendosti slobode za koju smo se borili. Naši preci su dali svoje živote za to i  mi želimo da nastavimo u tom duhu, da sačuvamo dobre odnose i da možemo i dalje da stvaramo i kreiramo u slobodi – rekao je Bulajić.

Ove, 2018. godine navršava se sto godina od završetka Prvog svetskog rata. Procenjuje se da je Srbija tokom ovog rata izgubila skoro trećinu stanovništva. Povod za početak rata bio je atentat u Sarajevu 28. juna 1914. godine.

123

4

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *